Szef sędziów i Koordynator obsad sędziowskich:

Andrzej Różycki, 694066215, e-mail:andrzej.rozycki@wronba.pl

[Odpowiada za kontakty z grupą sędziowską]

Szef dyscypliny:

Mariola Solnica, 691116966, e-mail: mariola.solnica@wronba.pl

[protesty, skargi na zachowanie rywali i kibiców, uwagi w sprawie sędziowania, kwestie regulaminowe]

Koordynator rozgrywek:

koordynator@wronba.pl

[zmiany terminów meczów, zgłoszenia drużyn i zawodników, sprawy formalne]

» Sędziowie

Wykaz sędziów mających aktualną umowę z Fundacją ligi WRONBA na rzecz budowy i rozwoju hal sportowych we Wrocławiu na prowadzenie meczów koszykówki WRONBA w 47 sezonie:

» O nas

Liga WRONBA została założona 14 kwietnia 1994 roku przez Piotra Peltza i Wojciecha Kuraja. Pierwsze opracowania komputerowe prowadził Tomasz Okulewicz. W debiutanckim sezonie do rywalizacji stanęło 47 drużyn. W 2.edycji dokonano podziału na dwie ligi, zaś w 5.edycji na trzy ligi. W 12.edycji najlepsze zespoły stworzyły ligę SuperWRONBA. Zmieniała się też oprawa spotkań. Rozwinięto wieloletnią współpracę z Wieczorem Wrocławia i Gazetą Wrocławską. W 1998 powstała witryna internetowa. Wielkie Finały pokazywane były w programach Oddziału Telewizji Polskiej we Wrocławiu. Rozgrywano także spotkania pokazowe pod nazwą Mecz Asów. Do sukcesów należy też zaliczyć skomputeryzowanie obsługi meczów.

Obecnie we WRONBA rywalizuje około 100 drużyn z całego Dolnego Śląska. W ciągu jednego sezonu rozgrywanych jest niemal 400 meczów. Fragmenty meczów pokazywane są przez redakcję wronba.tv. Od początku istnienia ligi na parkietach WRONBA drużyny rywalizowały ze sobą już ponad 10000 razy.

» Historia

O lidze:

WRONBA to Amatorska Liga Koszykówki. Największa w Polsce zarówno pod względem liczby uczestniczących zespołów oraz zasięgu terytorialnego. Największa liga koszykówki w Europie. Największa amatorska organizacja sportowa w Polsce.

W ciągu roku rozgrywane są dwa niezależne sezony, w których wyłaniani są mistrzowie poszczególnych lig. W rywalizacji uczestniczy 98 zespołów i około 950 zawodników z Wrocławia i okolic. W trakcie sezonu rozgrywanych jest ponad 300 meczów, które kończy atrakcyjny Wielki Finał (całodniowa impreza).

Na początku:

W pierwszej edycji wystartowało 48 zespołów podzielonych na sześć grup. Punktualnie o 8.15 . 8 października 1994 roku rozpoczął się pierwszy mecz ligi WRONBA. W sali sportowej Liceum Ogólnokształcącego nr 5 we Wrocławiu przy ulicy Grochowej 13, na parkiet wybiegły zespoły The Flaying Stings i Gądów Bonebreakers. W grupie A prawdziwy hit sezonu . drużyny Basket Shop i Drink Team I. Baskeciarze .nafaszerowani. jeszcze niedawnymi wówczas reprezentantami Polski, a po przeciwnej stronie sam .profesor. Dariusz Zelig. [...Dariusz Zelig przyszedł do WRONBy jako żywa legenda. Jeszcze rok wcześniej grał w eliminacjach mistrzostw Europy, a tymczasem każdy miał okazję zostać ogranym przez profesora. W przerwie meczu Dariusz Zelig rozdawał autografy zawodnikom grającym w przeciwnej drużynie...]

Nowoczesność:

WRONBA jako pierwsza w Polsce skomputeryzowała obsługę meczów. ....Gdy w 1997 roku wnieśliśmy na salę pierwszy komputer na którym liczyliśmy punkty i zbiórki, wiele osób pukało się w głowę. Byli też tacy, którzy brali to tylko za dobry żart. Z czasem zespoły się jednak przyzwyczaiły, że zamiast kartki jest ekran, a po meczu otrzymują elegancki wydruk.. Bezpośrednio z komputerów w halach wyniki są przesyłane na stronę internetową.

Wiarygodność:

Przełomem było także wprowadzenie wielosezonowej licencji zawodnika, zamiast niepraktycznych laminowanych jednosezonowych identyfikatorów. Dzięki temu spotkania we WRONBA stały się wiarygodne. Zawodnicy mają świadomość, że każdy z graczy jest weryfikowany przez Zarząd Ligi, zanim zostanie mu wydana licencja i zostanie dopuszczony do gry. Dzięki temu składy drużyn są stabilne i nie ma przypadkowych wzmocnień na pojedyncze mecze

Postęp:

Jakby w cieniu rywalizacji odbywała się ciągła reforma ligi. W 5.edycji zmniejszono liczbę zespołów w 1. i 2.lidze, oraz utworzono ligę trzecią. Nie obyło się to niestety bez wpływu na frekwencję. Część drużyn zawiedziona degradacją do niższej ligi zrezygnowała z dalszej gry we WRONBA, czego dowodem spadek liczby drużyn z 46 w 4.edycji do 40 w piątej. .... Wtedy żałowałem odejścia tych zespołów, ale z perspektywy czasu wiem, że ruch z rozbudową lig szedł w dobrym kierunku i w dłuższym okresie przyczynił się do rozwoju WRONBA.. W 12. edycji utworzono ligę SuperWRONBA skupiającą najlepsze amatorskie zespoły z Dolnego Śląska. Obecnie rywalizacja toczy się na czterech poziomach.

Wiara w sukces:

W międzyczasie serca kibiców podbił zespół TVK Telka. .Kablowcy. nie mający w składzie graczy imponujących wzrostem bombardowali (skutecznie) kosz rywali rzutami za trzy punkty. Do Telki należy nadal rekord trafionych rzutów za 3 punkty w jednym meczu 1.ligi. 23 listopada 1996 roku w wygranym spotkaniu z Chicago Club 81: 74, telkowcy trafili 12 prób na 21 oddanych. Jednocześnie nie mając skutecznych graczy podkoszowych trzykrotnie musieli uznać wyższość rywali (w tym dwukrotnie Basket Shop) w meczach półfinałowych.

Oryginalność:

WRONBA wymyśliła własną regułę. .Drugi finisz. to przepis mający na celu uatrakcyjnienie spotkań. Czwarta kwarta trwa 12 minut (w meczach FIBA .10 minut), ale jest to rozwiązanie fakultatywne, tylko wtedy gdy po 40 minutach gry, różnica punktowa między drużynami jest mniejsza niż 10. W takiej sytuacji jest sens by mecz przedłużyć jeszcze o 2 minuty. Gdy różnica jest większa niż 9 punktów mecz kończy się wynikiem po 40 minutach. W koszykówce spotkania są ciekawe tylko w sytuacji gdy toczone są na .styku.. Zwykle w końcówce jedna z drużyn gra na czas, druga jest zrezygnowana i nie widzi szans na odrobienie strat. We WRONBA jest inaczej

Nowe technologie:

Jednym z najważniejszych celów WRONBA jest inwestowanie w Internet. W 1998 roku uruchomiliśmy własny portal, na którym zawodnicy, kibice i sympatycy ligi mogą na bieżąco śledzić wyniki, statystyki i wszystkie ciekawostki o WRONBA. Można postawić śmiałą tezę, że strona ligi WRONBA znajdująca się pod adresem www.wronba.pl to jeden z najlepszych własnych serwisów rozgrywek koszykarskich na świecie. ....Kiedyś szukaliśmy po sieci . ile lig posiada tak bogate archiwum z wynikami i statystykami meczów z całej swojej historii. Udało się znaleźć dwie strony, naszą i NBA.com...